Polodowcowe krajobrazy w Karkonoszach

Karkonosze to wyjątkowe miejsce, pasmo górskie położone na wschód od Gór Jezierskich. Pełne jest wyjątkowych atrakcji, wspaniałej dziewiczej przyrody oraz przepięknych krajobrazów. Te wyjątkowe walory tego regionu Polski zostały uznane przez światową organizację UNESCO. Karkonosze przyciągają nie tylko polskich turystów, ale również zagranicznych. Dominują przybysze z Niemiec, Wielkiej Brytanii, a nawet Niderlandów. Jeszcze do niedawna z niewątpliwych walorów przyrodniczych Karkonoszy korzystali wyłącznie mieszkańcy Dolnego Śląska. Powoli się to zmienia, o czym najlepiej świadczy rekordowa liczba turystów w 2016 roku. Baza noclegowa [tutaj: meteor-turystyka.pl/noclegi,karkonosze,58.html] wręcz pękała w szwach. Noclegi nie pozostawiają jednak zbyt wiele do życzenia.

Przyjrzyjmy się bliżej karkonoskim atrakcjom. Do najsłynniejszych należy świątynia Wang, znajdująca się w Karpaczu w dolinie potoku Łomnickiego. Powstanie tej budowli datuje się na przełom XII i XII wieku. Nazwa bierze swe źródło od norweskiej miejscowości Vang, gdzie budowla powstała. W pierwszej połowie XIX wieku została ona przetransportowana do Karpacza. Turyści bardzo chętnie wykonują w tym miejscu pamiątkowe zdjęcia. Razem z górskim tłem świątynia tworzy wyjątkowo malowniczy widok.

Bezsprzecznie największą atrakcją Karkonoszy jest jej najwyższy masyw górski w postaci Śnieżki, sięgającej 1602 m n.p.m. Góra jak również urozmaicona rzeźba terenu całego pasma karkonoskiego doskonale świadczy o polodowcowym charakterze tego miejsca. Liczne kotliny, przełęcze oraz granitowe skały przywodzą na myśl skandynawskie krajobrazy. Dlatego też Karkonosze zwane są polską Skandynawią.

O noclegi najlepiej starać się w Karpaczu, skąd rozpościera się przepiękny widok na całe pasmo górskie. W utworzonym tutaj Karkonoskim Parku Narodowym znajdują się wyjątkowe formy skalne zwane Pielgrzymami. Znajdują się ona na wysokości ponad 1200 m n.p.m. Są to skały granitowe porośnięte typową karkonoską florą. To kolejne chętnie fotografowane miejsce przez turystów.

Osoby rządne pięknych widoków powinny koniecznie zobaczyć Śnieżne Kotły. Znajdują się one od północnej strony najważniejszego karkonoskiego grzbietu. Dokładnie miedzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Widok zapiera wręcz dech w piersiach. Na jego terenie utworzono rezerwat przyrody. Do wyjątkowych osobliwości krajobrazowych zaliczymy również karkonoskie wodospady. Najwyższy pośród nich to Wodospad Kamieńczyka. Znajduje się on ponad 843 m n.p.m. Nieopodal można też podziwiać jaskinie skalne, wykute przez dawnych mieszkańców tego regionu - Walończyków.

Wśród zabytków architektury jednym z najciekawszych jest zamek Chojnik. Śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych zamków średniowiecznych. Na terenie Karkonoszy znajdziemy też liczne placówki muzealne, punkty gastronomiczne, miejsca noclegowe oraz ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe. W Karkonoszach nie sposób się nudzić.

Jedna myśl na temat “Polodowcowe krajobrazy w Karkonoszach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>