Polańczyk – jego atrakcje i historia

Polańczyk to wieś turystyczna w południowo-wschodnich rejonach kraju nad brzegiem Zalewu Solińskiego. Jest to miejscowość wczasowo-uzdrowiskowa. Obecnie jest siedzibą władz gminy Solina. Klimat jest tam podgórski, zdrowy moderowany przez przyległe kompleksy leśne (przewaga drzewostanu bukowego, jodłowego, modrzewiowego) i jezioro.

Miasto znane jest z dbałości o turystów. Utrzymuje się cały rok z turystyki, szczególnie w okresie letnim. Zapewnia miejsca noclegowe w pensjonatach, ośrodkach wczasowych, domkach. Jest też baza gastronomiczna z regionalnymi potrawami, serwowanymi przez doświadczonych kucharzy, zamieszkujących te tereny. Po zarezerwowaniu noclegów w Polańczyku i przyjeździe na miejsce, warto zapytać miejscową ludność o miejsca, które warto odwiedzić będąc w tak wspaniałym miejscu jak Bieszczady.

Wieś została lokowana na prawie wołoskim i istniała już w 1580 pod nazwą Polieszczańskie. Miejscowość przechodziła z rąk do rąk. Jej historia była dość burzliwa zwłaszcza po II wojnie światowej, jej mieszkańcy sporo przeszli. Wtedy to ze wsi wysiedlono ludność ukraińską i rusińską. W latach 1961-1968 Polańczyk zmienił swoje oblicze z powodu powstania Zalewu Solińskiego. Zaczął się rozwijać w kierunku turystyki. Powstały ośrodki wczasowe. Pierwsze sanatoria powstały w latach 70 ubiegłego wieku kiedy to podstawie ustawy o uzdrowiskach, Polańczyk został uznany za miejscowość posiadającą warunki do prowadzenia lecznictwa. W 1999 miejscowość została uznana za uzdrowisko. W miejscowości występują w odwiertach wody wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-bromkowe i jodkowe. Te ostatnie jeszcze nie eksploatowane. W Polańczyku leczy się między innymi choroby ortopedyczno – urazowe, choroby górnych dróg oddechowych, choroby reumatologiczne, choroby endokrynologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, cukrzycę. Obiekty uzdrowiskowe są doskonale wyposażone w boiska, korty tenisowe i tereny rekreacyjne.

Do Polańczyka przyjeżdżają także turyści zwabieni niezwykłą przyrodą, spokojem i ciszą z dala od cywilizacji. Pokusą jest zalew z przystanią, wypożyczalnią sprzętu pływającego, wyspami, zabytki np. Sanktuarium Matki Bożej Pięknej i Miłości, cmentarz z murowaną kaplicą dworską z 1909 fundacji rodziny Cieślińskich czy kamienna kapliczka z XIX w. położona nad Jeziorem Solińskim. Kiedyś Sanktuarium Matki Bożej Pięknej i Miłości było słynną cerkwią św. Męczennicy Paraskiewii. Zmiana nastąpiła w 1909 roku, kiedy stojący tutaj XVIII-wieczny drewniany budynek został zastąpiony obiektem murowanym. Najciekawszymi elementami sanktuarium jest ołtarz oraz dzwonnica. Ołtarz został przeniesiony z cerkwi w pobliskiej Łopiance. Jego głównym elementem jest obraz uważany za cudowny. Dzwonnica powstała w XIX wieku.

Polańczyk znany jest z dbałości o turystów. Zapewnia miejsca noclegowe w pensjonatach, ośrodkach wczasowych, domkach. Jest też baza gastronomiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>