Malownicze Kaszuby – poznajemy Swornegacie

Swornegacie są niewielką miejscowością, której historia sięga aż XIII wieku. Wieś jest położona na Kaszubach, można zatem mieć pewność, że krajobrazy tego miejsca zachwycą nawet najbardziej wymagającego turystę. Podczas urlopu można kąpać się w jeziorze, wybrać się na spływ kajakowy, zwiedzić interesujące miejsca, czy po prostu wypocząć na łonie natury - jak widać w Swornegaciach każdy znajdzie dla siebie zajęcie. Jeśli już zdecydujecie się przyjechać do tej części Polski, koniecznie musicie wybrać się na wycieczkę do trójmiasta (blog).

Swornegacie są położone nad jeziorem Karasińskim (mapa). To sprawia, że w tej letniskowej miejscowości dobrze będą się czuć osoby lubiące wypoczywać nad wodą. W Swornegaciach stworzono piaszczystą plażę, na której chętnie wylegują się mieszkańcy miejscowości oraz przebywający tam wczasowicze. Poza plażą wytyczono tam także kąpielisko, które w czasie wakacji jest strzeżone. Każdy kto chciałby spróbować swoich sił w windsurfingu podczas urlopu w Swornegaciach będzie miał taką możliwość, gdyż na terenie letniska działa szkoła windsurfingu. Co ciekawe, instruktorzy nie stawiają wyłącznie na nauczanie osób początkujących, ale również doszkalają osoby mające już pewne doświadczenie w pływaniu na desce.

Urlop spędzony w Swornegaciach to nie tylko wodne atrakcje, ponieważ w tej niedużej miejscowości można spędzić czas również w inny sposób. Warto wybrać się na przykład na spacer w okolice kościoła świętej Barbary. Mimo że świątynia powstała dopiero w 1916 roku jest utrzymana w stylu neobarokowym. Kościół został postawiony w miejscu, w którym wcześniej stała niewielka, drewniana świątynia z XVIII wieku. Ciekawą atrakcją Swornegaci jest także działające tam Kino Letnie. W okresie wakacyjnym na skarpie w pobliżu centrum miejscowości można obejrzeć film w blasku księżyca i z widokiem na jezioro. Co ciekawe, w kinie można zobaczyć prawie wyłącznie najnowsze filmy. Informacje o zbliżających się seansach są podawane na afiszach rozwieszonych w miejscowości.

Baza noclegowa Swornegaci (meteor) jest bardzo ciekawie rozlokowana. Osoby planujące urlop w tej miejscowości zwykle pragną spędzić czas w pięknych okolicznościach przyrody, dlatego też w Swornegaciach dominuje możliwość wynajmu pokoju w gospodarstwie agroturystycznym lub kwaterze prywatnej. Ceny noclegów nie są wysokie, bowiem zaczynają się już od 12 złotych.

4 myśli na temat “Malownicze Kaszuby – poznajemy Swornegacie

  1. jarosław

    Nigdy nie byłem na Kaszubach, chociaż zawsze chciałem poznać ten region Polski - stroje ludowe, gwarę i jedzenie. Po tym zachęcającym wpisie nie będę dłużej zwlekał tylko od razu rezerwuję nocleg w Swornychgaciach i w końcu zwiedzę i poznam bliżej Kaszuby :)

    Odpowiedz
  2. książnica

    Byłam na Kaszubach kilka razy i najbardziej polecam nocleg w Swornychgaciach bo to wyjątkowo przyjemne miejsce

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>